Dwa ciekawe programy do katalogowania książek

program do katalogowania książek

Pewnie nie raz spoglądałeś na swoją biblioteczkę, widząc niedbale ułożone książki. Bywało także, że odnajdowałeś w najgłębszych czeluściach swojego pokoju, zaginione książki, o których zniknięciu nie miałeś nawet pojęcia. Nie? A może spojrzałeś za ramię bibliotekarce i pozazdrościłeś jej starannie skatalogowanych książek? Cokolwiek by to nie było, jeśli masz ich pełno na swojej półce i masz zamiar je skatalogować, ten artykuł jest dla Ciebie.

Przez internet przemknęło sporo programów ułatwiających stworzenie własnej biblioteczki. Niestety, obecnie sporo podobnych tworów nie jest już wspieranych przez producenta, lub zostały wycofane z obiegu.

Dobrym pomysłem jest stworzenie wirtualnej biblioteczki na portalu książkowym (o nich pisałem już kilka tygodni temu). Jednak spodziewam się, że wiele osób nie koniecznie zamierza dzielić się z innymi swoimi książkami i wolałyby coś na własny użytek. Z pomocą przychodzą dwa wyszukane przeze mnie programy. Darmowe.

Na komputer – BookDB

Program idealny dla przeciętnego użytkownika. Głównym jego atutem jest prostota w obsłudze, połączona z przyjemnym wyglądem. Menu podzielone jest na najważniejsze kategorie, które można dopasować wedle naszego gustu. Jeśli zamierzamy opisywać tylko najważniejsze elementy, możemy łatwo usunąć niepasujące zakładki. Po kliknięciu w konkretny tytuł, dostajemy możliwość wpisania najdokładniejszych informacji, nawet poziomu trudności książki i roku edycji.

Program umożliwia nam śledzenie konkretnej książki, dzięki funkcji „pożyczający” i  „lokalizacja”. Umieszczamy wtedy informacje o miejscu znajdowania się książki lub dane o pożyczającej osobie.

Boisz się, że będziesz miał problemy po wpisaniu kilkuset książek? Nic bardziej mylnego. BookDB pozwala na dokładne przeszukanie spisu. Wystarczy użyć filtra i wpisać tytuł, autora, bądź nazwę półki. Jeśli wcześniej korzystaliśmy z innego programu do katalogowania, a chcemy przenieść spis książek do tego, wystarczy skorzystać z funkcji importu.

Dodatkowe funkcje to między innymi zestawienie przetrzymywanych pozycji, kopia zapasowa, zmiana czcionki i zmiana nazwy konkretnych półek. Przyjazny wygląd i prosta obsługa, sprawia, że BookDB spełnia swoje zadanie całkiem dobrze. Niestety, nie jesteśmy w stanie dodać zdjęcia okładki.

Obsługiwany jest język polski, choć jak na razie tłumaczenie nie objęło wszystkich słów. Nie powinno to jednak przeszkadzać w poruszaniu się po programie.

program domowa biblioteczka program do katalogowania książek

 

Program do katalogowania książek

Nazwa programu: BookDB2

Wersja: 2.2.40

Strona producenta: http://www.spacejock.com/BookDB.html

POBIERZ

Na smartfony – Book Catalogue

Przyjazna w użyciu aplikacja z ciekawym designem, to alternatywa dla osób, które zamiast osobistego komputera wolą małego smartfona. Co ważne, posiada funkcję skanowania kodu kreskowego, a dzięki połączeniu aplikacji z „LibraryThing” i „GoodReads”, można wyszukać dosłownie każdą książkę. Po zeskanowaniu, zostają wpisane już prawie wszystkie dane, co oszczędzi nasz czas. Aplikacja chodzi bardzo sprawnie, menu jest proste i czytelne, a katalog bardzo przejrzysty. Przed kliknięciem w tytuł ukazuje nam się jedynie okładka i tytuł, po wejściu w szczegóły mamy możliwość ocenienia książki, a nawet gotowy opis wydawnictwa. Jesteśmy w stanie również zaznaczyć, że książka została wypożyczona.

Oprócz standardowych funkcji i wyszukiwarki, aplikacja nie posiada zbyt dużo dodatkowych gadżetów. To dobrze, przynajmniej nic nas nie będzie rozpraszało. Aplikacja spełnia swoją funkcję bardzo dobrze. Nie waży zbyt dużo i jest na bieżąco aktualizowana. Po zainstalowaniu zostaniemy poproszeni o pobranie dodatkowego programu, dzięki któremu będziemy mogli zeskanować kod kreskowy.

Aplikacja została wstępnie przetłumaczona na język polski, jednak wiele słów jest w języku angielskim. Możliwości personalizacji brak, ale myślę, że sprawnie działający katalog i wyszukiwarka, wynagrodzą nam te uchybienie.

program do katalogowania książek

program do katalogowania książek

program do katalogowania książek

 

 

program do katalogowania książek

Nazwa programu: Book Catalogue

Wersja: 5.1.0

Strona producenta: https://github.com/eleybourn/Book-Catalogue/wiki

POBIERZ

Aplikacji do katalogowania książek jest całkiem sporo, ale w większości przypadków są wadliwe, a ich szata graficzna woła o pomstę do nieba. Jednak wymieniony wyżej „BookDB” i „Book Catalogue” to prawdziwe perełki, z których naprawdę warto korzystać. A wy? Odkryliście jakąś inną godną uwagi aplikację?

 

 

13 thoughts on “Dwa ciekawe programy do katalogowania książek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *