Grzegorz Kramer – Bóg jest dobry

Książkę Grzegorza Kramera można przeczytać w jeden dzień. Mnie jednak zajęło to cały tydzień…

Grzegorz Kramer to jezuita, autor bloga, w którym stara się udowodnić, że Bóg nie jest sprawiedliwy. Jest dobry. Powtarza to zdanie bez wytchnienia, po to, abyśmy to zdanie powtarzali i my. Ojciec Kramer prężnie działa również w mediach społecznościowych i na YouTubie, co ułatwia mu kontakt z ludźmi, choć przysparza także wiele problemów. Często nazywany „katocelebrytą”, najczęściej w negatywnym kontekście. Jego książka jest opisywana jako kontrowersyjna, jednak ja powiedziałbym, że jest ona po prostu trudna. Bardzo trudna. To co przekazuje jest (jak to się pięknie mówi) nieortodoksyjne. Co niektórzy nie przebierają w słowach, nazywając go heretykiem. Dlatego, że zamiast o bożej sprawiedliwości i karze dla grzeszników, mówi o traktowaniu Boga jak dobrego Ojca i przyjaciela.

„Bóg jest dobry” zawiera prawie sto tekstów napisanych przez Kramera, w których stara się przetłumaczyć nauki zawarte w Biblii na język przystępny dla każdego odbiorcy. Interpretuje je, wyjaśnia, oraz co najważniejsze – uczy jak wcielić je do codziennego życia. Pragnie, aby Kościół nie był muzeum, odwiedzanym od święta, ale żywą organizacją łączącą ludzi z całego świata.

Owe teksty formą przypominają list. Ojciec Grzegorz napisał dla nas kilkadziesiąt wiadomości, w których posiłkując się Pismem, stara się uświadomić nas, że Bóg w którego wierzymy jest dobry. Poucza oraz piętnuje nasze niewłaściwe myślenie. Stara się pomóc nam w odnalezieniu prawidłowego obrazu Stwórcy.

Piękne jest to, że Kramer w żadnym stopniu nie skupia się w tej książce na sobie. Jego oczy wpatrzone są w Jezusa.  Rzadko wspomina o swoim życiu, nie poznajemy życiorysu autora, ale jego duszę i to w jaki sposób zamierza pójść za Zbawicielem. To nie jest jego biografia, o samym autorze nie dowiemy się zbyt wiele. Jego postać z przyjemnością zobrazuje nam Google.

Co sprawia, że tej książki nie da się zapomnieć? Grzegorz Kramer nie jest specjalnie wybitnym mówcą, a pisarskim kunsztem nie dorównuje Tolkienowi. Pisze dobrze, ale to nie to przełożyło się na wyjątkowość tej pozycji. W książce „Bóg jest dobry” wszystko opiera się na treści. Można odrzucić przesłanie ojca Grzegorza, ale liczę na to, że znajdą się osoby, do których podobnie jak do mnie, ono trafi. To co chce nam przekazać jest piękne i dobre, że aż trudno się nie nawrócić. Nie ważne czy pierwszy raz czy pięćdziesiąty.

Do refleksji skłania nas fakt, że Kramer nie uderza w niewierzących, ale właśnie w katolików. Zarzuca nam, że staramy się zmienić Boga na własne potrzeby, że stał się on kolejnym argumentem do kłótni przy rodzinnym obiedzie. Krytykuje również księży, którzy starają się religię zmienić w magię – „odmów to dwa razy i to trzy razy, a na pewno Bóg cię wysłucha”. Obarcza nas winą za to, że staramy się na siłę nawrócić ateistów, strasząc ich piekłem. Przypomina, że najpierw należy nawrócić siebie samych, nie jeden raz, nie siedem razy, ale siedemdziesiąt siedem razy. Tylko wtedy nasza wiara ma sens.

„Bóg jest dobry” to odważna lektura odważnego jezuity, która zaraz po Piśmie Świętym, może być najlepszą lekturą dla poszukującego Boga człowieka. Lektura to trudna, można potrzebować sporo czasu na jej „przetrawienie”, ale nikt nie powinien być zawiedziony.

Jeśli chcemy spotkać Boga, bądźmy dobrzy, bezinteresownie dobrzy. Bóg również jest dobry. Będąc dobrym, chcąc nie chcąc, ujrzymy Boga, bo najzwyczajniej w świecie, spotkamy się z nim przy pracy.

A dla zainteresowanych Grzegorzem Kramerem i tym co głosi, polecam jego blog Bóg jest dobry.

Ocena 10/10

Grzegorz Kramer - Bóg jest dobry - recenzja książki

Grzegorz Kramer - Bóg jest dobry - recenzja książki

 

 

14 thoughts on “Grzegorz Kramer – Bóg jest dobry

  • Mam problem z takimi książkami. Zupełnie mi nie przeszkadza to, że dla katolików przeznaczona jest twarda mowa, a dla niewierzących uwypuklona ewangeliczna prawda o Bogu, który jest dobry. Kłopotliwe dla mnie jest to, że uwypuklając jedną prawdę ktoś może zapomnieć o innych. Przymiotem Boga jest także sprawiedliwość, Bóg jest nie tylko dobrym Ojcem ale też Sędzią. W żaden sposób nie umniejsza to Jego dobroci.

    Ciężka sprawa, szczególnie w czasach utraty autorytetu sądownictwa i sędziów faworyzujących ludzi, którzy ich powołali. Obiektywność z pozoru jest nudna ale w Niebie nudy nie ma – stąd sprzeczność i problem ze zrozumieniem tego zagadnienia.

  • Muszę przyznać, że brzmi ciekawie. Jestem agnostykiem, więc rzadko decyduję się na takie lektury, ale jeżeli ktoś podchodzi do tematu obiektywnie i rzeczowo, a w dodatku ma coś interesującego do powiedzenia, to myślę, że warto spróbować.

  • Dzięki takim osobom kościół ma szansę przetrwać. To przykre, ale niestety tak jest. I szkoda, że nawet „katolicy” potrafią mówić o nim źle, gdy On idzie z duchem czasu i rozumie ludzi.

  • Właśnie zastanawiałam się nad zakupem tej pozycji:) Ostatnio czytałam o podobnej tematyce „Bóg w wielkim mieście” Katarzyny Olubińskiej i bardzo mi się podobała.

  • Nie ukrywam, że bardzo mnie zaintrygowałeś tą książką. Co więcej, w pierwszej chwili myślałam, że na okładce jest ksiądz Kaczkowski. 🙂 Bardzo podoba mi się podejście księdza Kramera do wiary, katolików i niekatolików. To dobrze, że w nienachalny sposób próbuje uczyć nas tego, jaki jest Bóg. Tylko od nas zależy, co z tą wiedzą zrobimy. Chętnie sięgnę po tę książkę, bo brakuje mi książek o Bogu pisanych w naprawdę przystępny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *