Jakie są najlepsze portale książkowe?

Strony ułatwiające czytelnikom katalogowanie książek, widniały w wyszukiwarkach od samego początku internetu. Dziś jest ich już spora ilość, każdy portal walczy o czytelnika i chce, aby przebywał on właśnie na jego stronie. Niestety, spora część tego typu witryn, jest niewidoczna w sieci, z powodu zbyt małego zaangażowania czytelników. Dochodzimy w ten sposób do sytuacji, gdzie najpopularniejsze portale „zabierają” czytelników mniejszych stronom. W konsekwencji po wpisaniu w wyszukiwarkę „strona o książkach” lub „portal książkowy”, wyświetlają się nam te same propozycje.

Po wpisaniu dziesiątek haseł, stworzyłem listę potencjalnych kandydatów do rankingu. Znalazłem kilkanaście stron, z których wyłoniłem 7 najlepszych. Brałem pod uwagę wyłącznie polskojęzyczne portale, więc przez selekcję nie przeszła popularna strona GoodReads – ściągająca użytkowników z całego świata.

Oceniając, zwróciłem uwagę na niżej wymienione kwestie:

 • wygląd,
 • łatwość w obsłudze,
 • ilość książek w bazie i częstotliwość ich aktualizacji,
 • interakcję użytkowników,
 • ilość funkcji dla użytkowników (na przykład prowadzenie własnej biblioteczki, możliwość wzięcia udziału w konkursach czy pisania własnego bloga w serwisie).

Za każdy z powyższych punktów przyznawałem ocenę od 0 do 10.


Miejsce 1


 

Lubimy czytać książka do plecaka

„Lubimy czytać” to największy i zarazem najbardziej znany serwis książkowy w Polsce. Pomimo swojego młodego wieku (powstał w 2010 roku), prężnie się rozwija, a pomaga mu w tym ogromna społeczność, która związana jest z tym portalem. Prosty i czytelny design, który opiera się na prostocie i przejrzystości, sprawia, że nawet początkujący użytkownicy nie będą mieli problemu z obsługą strony. Kilkaset tysięcy dodanych książek, trudno znaleźć pozycję, która nie byłaby wpisana do bazy. Wiele książkowych grup, w których można porozmawiać na konkretny temat. Dzięki „Lubimy czytać” możemy na bieżąco śledzić świeżo wydane książki, dzięki funkcji „nowości wydawnicze”. System rekomendacji działa po 30 dodanych książkach. Wirtualna biblioteczka jest czytelna, przeczytane książki podane są w liście, można je posortować w zależności od gatunku czy oceny. Niestety, szata graficzna jest w tym przypadku trochę zbyt skromna i uboga w funkcje, przydałaby się animacja domowej biblioteczki, gdzie na półkach moglibyśmy umieszczać przeczytane książki.

Istnieje także funkcja dodawania znajomych i porównywania się z nimi, na przykład pod względem ilości przeczytanych książek w miesiącu.

„Lubimy czytać” jest portalem, który nigdy się nie znudzi. Na stronie głównej umieszczone są aktualności, powiadomienia o urodzinach autorów oraz najnowsze opinie czytelników. Poza tym, serwis poinformuje nas o możliwości pracy w dziale książek. Stale coś cię dzieje. Niezbędnik każdego czytelnika, który chce być na bieżąco w literackim świecie, lub sam chce wydać książkę. Znakiem rozpoznawalnym strony jest coroczny konkurs na książkę roku, w którym bierze udział ponad sto tysięcy osób.

Co ważne, „Lubimy czytać” oferuje nam także wersję mobilną strony, oczywiście bezpłatną. Aplikacja jest jednak wciąż w rozbudowie, a częstotliwość aktualizacji – zbyt niska.

książka do plecaka blog książkowy

 • wygląd – 8,5/10
 • łatwość w obsłudze – 10/10
 • ilość książek w bazie i częstotliwość ich aktualizacji – 10/10
 • interakcja użytkowników 10/10
 • ilość funkcji dla użytkowników 9/10
 • ŚREDNIA OCENA – 9,5/10

Miejsce 2


Najlepsze książkowe portale

„Granice.pl” to prawdziwy dinozaur literackiego świata. W tym roku osiąga już pełnoletność. To nie tylko strona, która pozwoli ci ocenić przeczytane książki, czy poczytać książkowe aktualności. Zgodnie z napisem na logu, serwis obejmuje „wszystko o literaturze”. Tak więc oprócz standardowej biblioteczki, systemu oceniania i rankingów, „Granice.pl” oferują nam sposobność publikowania własnej twórczości. Można nawet powiedzieć, że ten portal opiera się głównie na publikacjach gości. Idealny wybór dla osób piszących wiersze lub prozę. Ilość książek z pewnością nas zadowoli, nowości wydawnicze są regularnie aktualizowane.

Portal zawiera wiele kategorii publikacji, które podzielone zostały na wiersze, opowiadania i publicystykę. Każdy może spróbować swoich sił. Poza tym „Granice.pl” organizują konkursy, w dodatku wprowadzili system punktów za aktywność na stronie. W tym przypadku, za punkty można kupić… książki. Nie można zapomnieć także o istniejącym forum, na którym istnieje sporo ciekawych wątków.

Użytkownik ma także możliwość prowadzenia skromnego bloga w portalu. Dobry zabieg jeśli spodobał nam się styl jednej osoby i zamierzamy śledzić jej twórczość lub sami zamierzamy stworzyć swój kącik w internecie.

Niestety, design portalu nie powala na kolana. Wprawdzie archaiczny styl zanadto nie przeszkadza, jednak nie jest też specjalnie przyjemny dla oka. Na szczęście prostota strony ułatwia korzystanie z niej, tak więc pomimo ogromu funkcji, łatwo się na niej odnaleźć.

Książka do plecaka blog książkowy

 • wygląd – 7/10
 • łatwość w obsłudze – 9/10
 • ilość książek w bazie i częstotliwość ich aktualizacji – 9/10
 • interakcja użytkowników – 8/10
 • ilość funkcji dla użytkowników – 10/10
 • ŚREDNIA OCENA – 8,6/10

Miejsce 3


najlepsze portale oceniajce książki

„Biblionetka” to portal, który pod względem popularności przegrywa tylko z „Lubimy czytać”. Prawie 200 tysięcy zarejestrowanych czytelników, utworzyło ogromną książkową społeczność, która istnieje od kilkunastu lat. Mimo, że ilość pozycji w bazie porównywalna jest z choćby z serwisem „Na kanapie.pl”, to w tym przypadku są to książki nowsze, dodawane regularnie. Niemłody, choć prężnie rozwijający się portal, którego rozkwit jest spowodowany niemalejącym zaangażowaniem i ciągłym wzrostem nowych zarejestrowań.

Wirtualna, własna biblioteczka, praktycznie nie istnieje, zamiast niej mamy tylko listę przeczytanych książek i naszą ocenę. Wadą strony jest fakt, że zdjęcia książek ukazują się jedynie po kliknięciu odnośnika, wcześniej widzimy tylko tytuły, zapisane fioletową czcionką. Generalnie w całym portalu brakuje fotografii, które zwiększyłyby czytelność.

W „Biblionetce” mamy wszystkie standardowe funkcje, które czytelnik mógłby sobie zażyczyć. W portalu dodany jest także tak zwany czytatnik, który pełni zadanie bloga.

Wygląd witryny można oceniać najwyżej jako średni, ale jego obsługa jest zadziwiająco łatwa. Na stronie głównej mamy wyłącznie aktualności i patronaty, pozostałe funkcje musimy wyszukać sami.

Pod wieloma względami przegrywa ona z „Lubimy czytać”, ale funkcja wyszukiwania i oceniania książek działa w równie dobry sposób. Sądzę, że będzie ona dobrą alternatywą dla wyżej wymienionej strony.

najlepsze serwisy książkowe

 • wygląd – 7,5/10
 • łatwość w obsłudze – 8,5/10
 • ilość książek w bazie i częstotliwość ich aktualizacji – 9/10
 • interakcja użytkowników – 8/10
 • ilość funkcji dla użytkowników – 8,5/10

 

 • ŚREDNIA OCENA – 8,3

Miejsce 4


Jakie są najlepsze portale książkowe

„Booklikes” to portal książkowy, a raczej platforma blogowa, w której każdy może stworzyć własną biblioteczkę i prowadzić swojego bloga. Stworzona przez Polaków, ale nastawiona na odbiór poza granicami kraju. Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym strony, jest oś czasu, wyglądem przypominającą tą z Facebooka. Ukazana jest na niej aktywność obserwowanych osób i ich najnowsze wpisy z blogów. Przeważa język polski, ale nie brakuje angielskich zwrotów. „Booklikes” oferuje nam również darmowe ebooki i możliwość wzięcia udziału w rozmowie na grupie dyskusyjnej. Połączenie portalu książkowego z platformą do blogowania zdało egzamin, użytkownicy są zachwyceni.

Biblioteczka wygląda dobrze, książki uporządkowane są na półkach, łatwo odnaleźć poszczególne pozycje, ale…

„Booklikes” jest stroną, która przeznaczona jest do masowego użytkowania, dedykowana czytelnikom na całym świecie. W konsekwencji, gdy na innych portalach da się wyczuć „rodzinną atmosferę”, tutaj można poczuć się trochę obco. Mimo, że jest ona przejrzysta i wygodna w użytkowaniu, nie wygląda ona rewelacyjnie dla oka. Zamiast przyjaznego portalu, bardziej przypomina ona serwis społecznościowy, który nastawiony jest na obserwacje i polubienia. Brakuje także polskiej społeczności, która dodawałaby na bieżąco nowe pozycje. Co by jednak nie powiedzieć – pomysł ciekawy.

Jakie są najlepsze książkowe portale?

 • wygląd – 7/10
 • łatwość w obsłudze – 8,5/10
 • ilość książek w bazie i częstotliwość ich aktualizacji – 6/10
 • interakcja użytkowników – 7/10
 • ilość funkcji dla użytkowników – 9/10
 • ŚREDNIA OCENA – 7,5/10

Miejsce 5


 

Jakie są najlepsze książkowe portale

 

Jeden z najmłodszych portalów książkowych. Niesprawiedliwie wręcz nieznany. Strona, która ma już prawie wszystko, aby stać się pierwszorzędnym książkowym serwisem. Jedynym jej mankamentem i to poważnym, jest zbyt mała ilość zaangażowanych czytelników. Podczas gdy „Lubimy czytać” płynie już z prądem, „BookHunter” przez cały czas stara się mobilizować użytkowników do aktywności. W chwili gdy to piszę, walczą o dodanie 20 tysięcy książek do bazy. Brakuje im jeszcze niecałych stu.

Niecałe 800 zarejestrowanych czytelników, w tym około 200 osób jest „użytkownikami widmo”. Zarejestrowali się i nie wykazali dotychczas żadnej aktywności. Smutno mi na duszy, gdy widzę tak znikome zainteresowanie tą stroną.

Od razu rzuca się w oczy, dobry design, nie tak skromny jak u „Lubimy czytać”. Menu jest przejrzyste, nie sposób się zagubić. Portal zachęca użytkowników punktami, które mogą dostać za dodanie książki, napisanie recenzji czy zredagowanie błędów rzeczowych. Osoby, które zgromadziły największą liczbę punktów, są wyróżniane na stronie głównej. Portal oferuje możliwość współpracy recenzenckiej z wydawnictwami. Szczegóły na ich stronie.

„BookHunter” pomimo małej popularności organizuje konkursy, publikuje ciekawe artykuły i stara się być na bieżąco z nowościami wydawniczymi.

książka do plecaka

 • wygląd – 9/10
 • łatwość w obsłudze – 10/10
 • ilość książek w bazie i częstotliwość ich aktualizacji – 5/10
 • interakcja użytkowników 4/10
 • ilość funkcji dla użytkowników 7/10
 • ŚREDNIA OCENA – 7/10

Miejsce 6


 

książka do plecaka blog książkowy

Ponad pół miliona książek w bazie – tyle zdołało się uzbierać przez 10 lat istnienia portalu. Łączna liczba użytkowników strony wynosi około 10 tysięcy. Biorąc pod uwagę rozwój, można powiedzieć, że autorzy postawili na stabilizację, zamiast na dynamizację, co w dzisiejszym pędzącym świecie nie jest perfekcyjnym pomysłem. Średnie zaangażowanie czytelników, widoczne jedynie przy bardziej popularnych książkach lub konkursach. Mimo tego portal nie upada, a część bardziej aktywnych osób popycha go do przodu, dodając pozycje do bazy i recenzując je. Niestety, częstotliwość ich dodawania nie jest wystarczająco duża, bo gdy wpisałem kilka losowych książek wydanych w tym roku, nie wyświetliła mi się żadna z nich. Lekko statyczny portal, rozwijający się, ale zbyt wolno.

„Na kanapie.pl” jest serwisem ubogim w funkcje, przeważa prostota, oprawa graficzna przyzwoita, ale nie porywa. Podoba mi się za to interesujący pomysł autorów, którzy… rozdają książki za darmo. Wystarczy, że w podzięce za otrzymaną książkę, napiszesz jej recenzję.

Portal dobry dla mało wymagających osób lub tych, którzy nie mają nic przeciwko mniej licznym społecznościom.

najlepsze ksiązkowe portale

 • wygląd – 7/10
 • łatwość w obsłudze – 9/10
 • ilość książek w bazie i częstotliwość ich aktualizacji – 6,5/10
 • interakcja użytkowników – 6/10
 • ilość funkcji dla użytkowników – 6/10
 • ŚREDNIA OCENA – 6,9

Miejsce 7


 

najlepsze portale książkowe

 

„Webook.pl” jest serwisem, którego najlepsze lata już minęły. Teraz zagląda na niego coraz mniej osób. Nadal ma jednak społeczność, która dodaje książki i pisze recenzje. Krótko mówiąc – strona cały czas funkcjonuje. Ponad 35 tysięcy użytkowników. Duża część już odeszła i najprawdopodobniej nie wróci, ale wiele osób nadal regularnie z niego korzysta.

Portal prezentuje się dobrze, menu jest bardzo przejrzyste, a katalog książek – podzielony na kategorie i podkategorie. Dzięki temu łatwo można odnaleźć interesującą nas książkę, jedną z 60 tysięcy znajdujących się w bazie.

Autorzy „Webooka” skupili się wyłącznie na książkach i ich ekranizacjach. Kiedyś starali się oni tworzyć aktualności i organizować konkursy, ale obecnie nic takiego już się nie dzieje. O porządek w portalu bardziej dbają sami użytkownicy. Szkoda, bo strona naprawdę ciekawa.

Za aktywność na portalu dostaje się punkty. Gdy nazbiera się ich określona liczba, użytkownik ma prawo do skorzystania z konta VIP na pewien okres. Takie konto daje możliwość sprawdzenia statystyk swojego profilu i zezwolenie na edytowanie książek w bazie.

Pomimo wymienionych braków „Webook” jest portalem bardzo przyjemnym w użytkowaniu. Idealny dla początkujących internautów. Do biblioteczki również nie mam żadnych zarzutów. Co prawda ilość książek w katalogu może być niewystarczająca, ale zawsze można dodać książkę samemu. Jeśli nie zależy nam na specjalnej interakcji z użytkownikami, a strona ma nam posłużyć jedynie jako wirtualna biblioteczka, to „Webook” nada się idealnie. Liczę na to, że przyjdzie dzień, gdy ta strona znów przeżyje rozkwit.

najlepsze strony o książkach

 

 • wygląd – 8,5/10
 • łatwość w obsłudze – 9,5/10
 • ilość książek w bazie i częstotliwość ich aktualizacji – 4,5/10
 • interakcja użytkowników – 4/10
 • ilość funkcji dla użytkowników – 5/10
 • ŚREDNIA OCENA – 6,3

 

 

A Wy, z jakich portali książkowych korzystacie?

40 thoughts on “Jakie są najlepsze portale książkowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *