Piotr Wołosik & Łukasz Olkowicz – Lewy. Jak został królem (audiobook)

„Lewy. Jak został królem” – Po przesłuchaniu, dociera do nas, że tak naprawdę nic o nim nie wiedzieliśmy.

Biografia Lewandowskiego została stworzona przez Łukasza Olkowicza i Piotra Wołosika – dziennikarzy sportowych „Przeglądu sportowego”. Z racji, że Robert nie jest skłonny do udzielania wywiadów, w grę nie mogła wchodzić książka w formie wywiadu rzeki, jak w przypadku biografii Jakuba Błaszczykowskiego. Postanowili, że posłużą się  rozmową z osobami, które w większym lub mniejszym stopniu miały styczność z piłkarzem. Nie zabraknie wypowiedzi Franciszka Smudy, Jürgena Kloppa, Cezarego Kucharskiego i wielu innych znakomitości z piłkarskiego świata. Dziennikarze odwiedzili także osoby, które z Lewandowskim miały znikomy kontakt, ale znają wiele anegdot z jego życia. Wszystko po to, aby stworzyć kompletną encyklopedię wiedzy o polskim napastniku.

Po głębszej analizie można dojść do wniosku, że moc tej książki polega właśnie na tym, że została ona stworzona bez Roberta. Jak twierdzi sam Olkowicz, gdyby w powstanie tej biografii wmieszał się sztab ludzi pracujących dla Lewandowskiego, zamiast obiektywnej książki, wyszedłby album reklamowy.

Recenzowana przeze mnie książka została wydana w formie audiobooka. Myślę, że nigdy bym jej nie przesłuchał, gdyby nie promocja Orlenu, który razem z Audioteką.pl objęli tę pozycję promocją. W innym przypadku stwierdziłbym, że biografia „Lewego” będzie zbyt oklepana (no, bo czego jeszcze można się o nim dowiedzieć?). Czas pokazał jak bardzo myliłem się w swojej ocenie.

Treść czyta Andrzej Hausner, choć w niektórych momentach głosu użyczyli także dwaj autorzy książki. Mimo, że nie ukrywam, iż Hausnera słucha się z większą przyjemnością, to zmiana lektorów daje powiew świeżości. Nagranie trwa ponad siedem godzin. Zwykle losy Roberta są przedstawione chronologicznie, jednak czasem daty przeplatają się ze sobą. W tym przypadku to świetny zabieg, który znacznie umila słuchanie.

Dziennikarze przepytali aż 107 osób, co dało rewelacyjny efekt. Mnóstwo historii z życia Roberta, od momentu gry w Varsovii Warszawa, aż do zwycięskich meczów w Bayernie Monachium. Na jego temat wypowiadają się specjaliści, koledzy z szatni, trenerzy, rodzina i znajomi. Często analizowane są wywiady Roberta, ponieważ tylko w ten sposób autorzy byli w stanie, choć po części wniknąć w umysł piłkarza.

Jestem pełen podziwu fachowego podejścia dziennikarzy, którzy doskonale wiedzieli co poruszyć w książce. Poważne historie przeplatają się z komicznymi epizodami. Od początku do końca starali się oni rozpatrywać zachowania Roberta, zastanawiając się, co wpływało na jego konkretne decyzje i czym się kierował w poszczególnych sytuacjach. Wszystkie te założenia są oczywiście tylko i wyłącznie hipotetyczne, wnioskowane na podstawie wypowiedzi Roberta podczas wywiadów i opinii osób trzecich. Pomimo tego, rozumowanie Wołosika i Olkowicza w większości wydaje się być słuszne. Jak było naprawdę, nie dowiemy się nigdy, chyba, że Robert wreszcie się otworzy. Jak na razie unika mediów, mimo że media nie unikają jego. Nie da się jednak ukryć, że brak stanowiska Lewandowskiego w tej książce, tworzy nad nią aurę tajemniczości.

„Lewy. Jak został królem” – to umiejętnie napisana biografia jednego z najlepszych piłkarzy na świecie. Stworzona bez udziału bohatera książki, lecz dzięki temu poruszone zostały tematy, o których Robert nie chciałby rozmawiać. Jeśli pragniecie dowiedzieć się o początkach piłkarza, o jego drodze na szczyt, czy konflikcie z kolegami z Dortmundu, ta książka jest dla Was. Nie mogę o niej powiedzieć złego słowa, wszystkie elementy ze sobą współgrają. Słucha się z dziką rozkoszą, zakładam, że podczas czytania przyjemność będzie nie mniejsza.

Ocena 10/10

 

 

Lewandowski biografia recenzja

Źródło – http://audioteka.pl

 

5 thoughts on “Piotr Wołosik & Łukasz Olkowicz – Lewy. Jak został królem (audiobook)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *