Romek Pawlak – Czapka Holmesa

Czapka Holmesa to niezbyt pochlebnie oceniana książka Romka Pawlaka. Bohaterem powieści jest Marcin Lenart – uczeń podstawówki. Jego rodzice żyją w separacji. Mieszka z mamą, ojciec wyjechał do Anglii i nieśpieszno mu wracać do kraju. Nastolatek bardzo przeżywa wyjazd głowy rodziny i ciężko mu pogodzić się z myślą, że nie chce do niego przyjechać. Sytuację w domu bohatera dodatkowo komplikuje przeprowadzka, która jeszcze bardziej utrudnia zacieśnianie więzów rodzinnych. Jakby tego było mało Marcin obok swojego nowego miejsca zamieszkania spotyka Karczycha – szkolnego łobuza, którego banda sieje postrach w całej placówce. Wkrótce starszy chłopak znów nachodzi chłopca, ale tym razem pokazuje mu amatorskie nagranie z jego telefonu (oczywiście ukradzionego), na którym widać niewyraźną czarną postać, która porusza się w bardzo szybkim tempie i skacze jak zając. Marcin nie chcąc być stale gnębiony przez Karczycha, deklaruje chęć rozwiązania zagadki. Zaprzyjaźnia się także z Krzyśkiem, który również należy do grupy szkolnego bandziora.

Czapka Holmesa zyskuje wiele niezbyt dobrych komentarzy na portalach literackich. Moim zdaniem jest to spowodowane licznymi nieporozumieniami na linii – autor – wydawnictwo – czytelnicy. Romek Pawlak w swojej książce starał się poruszać coraz bardziej powszechne zjawisko jakim jest separacja rodziców. Jak wiemy w takich sytuacjach najbardziej cierpi dziecko. Tymczasem wydawnictwo zareklamowało powieść jako detektywistyczną i postawiło ją na półkach dla dzieci. Niestety młodsi czytelnicy nie wychwycą wielu przesłań autora. Bardziej zaintrygowani będą wątkami przygodowymi. Z przykrością stwierdzam, że nie zadowolą one większości czytelników. Rozwiązanie zagadki jest ciekawe, ale stosunkowo proste. Czapka Holmesa sprawia wrażenie książki napisanej nie po to, aby zaciekawić czytelnika licznymi zwrotami akcji, porywającą fabułą i pasjonującymi zagadkami, ale uświadomić ludzi przez jakie problemy muszą przechodzić nastolatkowie. To opowieść o przyjaźni i  kłopotach dorastania pomieszana z zagadką, na którą Marcin Lenart będzie musiał znaleźć odpowiedź. Moim zdaniem to satysfakcjonujące połączenie.

Jestem również niezmiernie zadowolony z faktu, że Romkowi Pawlakowi starczyło sił na napisanie dwóch kolejnych części przygód Marcina, na które serdecznie Was zapraszam.

Ocena 7,5/10

p1030694

p1030698

15 thoughts on “Romek Pawlak – Czapka Holmesa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *