Joanna M. Chmielewska – Historia Srebrnego Talizmanu

Historia Srebrnego Talizmanu to dziecięca historia Michała, niczym nie wyróżniającego się chłopca, by nie powiedzieć – całkiem zwyczajnego. Uczeń, brat, dobrze biega. Nie odznacza się nadprzyrodzonymi cechami, nie jest superbohaterem, który na zawołanie potrzebujących go ludzi, pokonuje niezliczone ilości potworów. Mimo to właśnie on dostaje tajemniczą misję do wykonania. A wszystko zaczęło się pewnego deszczowego dnia.

 

Michał nudził się jak zwykle, więc postanowił zajrzeć do swojej siostry Anki, która siedziała przy biurku zajęta swoimi sprawami. Spojrzał dziewczynie przez ramię, ale ta nie miała zamiaru dzielić się z nikim swoimi sekretami. Ze złości chłopak chwycił beżową frotkę Ani. Wywiązała się z tego sprzeczka, po której każdy zamknął się w swoim pokoju. Michał siedział naburmuszony, podczas gdy pod górą śmieci rozległ się głos. Jakież było zdziwienie chłopca, gdy okazało się, że odezwał się do niego… pluszowy miś.

Dalej wypadki potoczyły się same. Tajemnicza kraina myśli – Ailarips (przeczytajcie wspak) – oraz fascynująca misja, mająca na celu pokonanie potwora żywiącego się ludzką nienawiścią. Michał musi szybko nauczyć się kontrolować swój gniew, ponieważ tylko w ten sposób można okiełznać, a potem zniszczyć prześladującą Ailarips kreaturę. Bohater wie, że tylko on jest w stanie to zrobić, bo jest… Całkiem Zwyczajnym Chłopcem.

Miałem to szczęście, że poznałem autorkę osobiście. Było to podczas podróży do Szklarskiej Poręby, gdzie pani Joanna wraz z mężem prowadzi pensjonat o nazwie Dom Pod Wędrownym Aniołem. Nazwa nie jest przypadkowa, gdyż dokładnie tak autorka nazwała swoją bardzo osobistą książkę, opowiadającą o jej perypetiach życiowych.

Historie Srebrnego Talizmanu dostałem już dobre parę lat temu. Jest dla mnie bardzo ważna w mojej kolekcji, ze względu na osobistą dedykację.

Powieść jest bardzo mądra i pouczająca, zawarte jest w niej sporo głębokich refleksji na temat ludzkiego życia. Napisana bardzo lekkim piórem, czyta się niezwykle swobodnie, nie trzeba cofać się o kilka stron, aby zrozumieć przebieg wydarzeń. Ogromna ilość bardzo pomysłowych postaci, każdy jest archetypem pewnych ludzkich zachowań. Na wielu stronach znajdują się rysunki, które z dużą dawką humoru, odzwierciedlają emocje bohaterów. Rysownik Adam Pękalski wykonał dobrą robotę.

 

Sądzę, że takie lektury jak ta książka, powinna być umieszczona na liście szkolnych lektur, idealna dla 5 lub 6 klasy szkoły podstawowej. Duża czcionka z pewnością zachęci czytelników, zwłaszcza najmłodszych, a rozbudowana do granic możliwości fabuła, przeniesie ich do cudownego świata wyobraźni, marzeń i snów. Z czystym sercem zachęcam do przeczytania, a także zapoznania się z całą twórczością autorki.

Ocena 8/10

20160925_140031

picsart_09-28-03-53-18

picsart_09-28-03-51-04

13 thoughts on “Joanna M. Chmielewska – Historia Srebrnego Talizmanu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *