Agnieszka Stelmaszyk – Kroniki Archeo – Tajemnica klejnotu Nefertiti

Kroniki Archeo to świetna seria Agnieszki Stelmaszyk. Każda z nich opisuje przygody Bartka i Ani Ostrowskich, oraz Martina, Jima i Mary Jane Gardnerów. Pierwsza część – Tajemnica klejnotu Nefertiti, opowiada o podróży piątki przyjaciół do Egiptu. Aby odnaleźć tajemniczy klejnot, każdy kto choć trochę interesuje się archeologią, wyrusza do Kairu. Na podróż Ania dostaje od swojego dziadka księgę. Jest ona… pusta, gdyż z założenia seniora, dzieci mają za zadanie sami zapełnić kronikę, opisując tam swoje przeżycia z podróży. Można być pewnym, że będą miały o czym pisać. Już zaraz po przyjeździe do Afryki, przyjaciele wpadają w kłopoty.

Pierwszą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę, jest piękne wydanie książki. Choć nie powinno oceniać się jej po okładce, nie sposób nie zachwycić się nad odręcznymi rysunkami, mapami i informacjami o starożytnych zabytkach. Książkę ucharakteryzowano na kronikę i wygląda tak jakby rzeczywiście bohaterowie wklejali tam zdjęcia, informacje i opisywali swój plan dnia. Nic tylko skakać z radości. Wszelkie rysunki stworzył Jacek Pasternak.

Lektura jest idealną alternatywą, dla wszelkich podręczników do historii. W ciekawy sposób przedstawione są fakty, legendy i historyczne opowieści. Autorka wykonała bardzo dobrą robotę, sprawiając że każdy rozdział jest pasjonujący. Niektórzy czytelnicy robią krótką przerwę, gdy natrafię na mniej ciekawy fragment np. długi opis przyrody, ale w Kronikach Archeo nie będą mieli takiej okazji. Nie bądźcie zdziwieni jeśli przeczytacie książkę w jedno popołudnie.

Agnieszka Stelmaszyk z pewnością ma bardzo bujną wyobraźnię, gdyż książka przesycona jest wieloma tajemnicami, na które nie łatwo znaleźć odpowiedź. Podczas rozwiązywania zagadki, bohaterowie muszą radzić sobie z pułapkami, które są w grobowcu, w dodatku skarbu poszukuje wiele grup i organizacji, przez co akcja staje się nieprzewidywalna.

O Kronikach Archeo można powiedzieć w ten sam sposób w jaki Whoopi Goldberg określił bestsellerową serię Dziennik Cwaniaczka – ,,To książka dla twoich dzieci jeżeli lubią czytać, a zwłaszcza jeśli nie lubią. Gorąco zachęcam do przeczytania!

Ocena 9/10

p1030751

p1030752

4 thoughts on “Agnieszka Stelmaszyk – Kroniki Archeo – Tajemnica klejnotu Nefertiti

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *