Veronica Roth – Cztery

Veronica Roth napisała bestsellerową trylogię, którą przeczytało wiele milionów osób. W jej skład wchodzą Niezgodna, Zbuntowana, Wierna. Czymże jest więc książka Cztery? Czytaliście Pięćdziesiąt Twarzy Greya? Jak wiadomo E.L. James napisała trzy części oraz tom dodatkowy, w którym wszystkie sceny opisywane są przez Christiana Greya. Teraz już rozumiecie? Cztery to dokładnie ta sama historia. Autorka chcąc usatysfakcjonować fanów (oraz zarobić trochę pieniędzy), postanowiła wydać kolejną książkę, w której wydarzenia opisywane są przez Tobiasa, od testu predyspozycji do momentu poznania Tris.

Książka sprawia wrażenie pisanej na siłę, być może pod wpływem wydawcy lub fanów. Książka ma trzysta stron i z pozoru wygląda na kawał dobrej lektury do czytania, idealne dopełnienie trylogii. Rzeczywistość jednak rysuje się w mniej jaskrawych barwach.

Wydawca postarał się, aby książka prezentowała się dobrze. Jednak gdy dokładnie przeanalizujemy układ stron, czcionkę itp. dojdziemy do zatrważających wniosków.

Jeśli porównamy książkę Cztery, do pozostałych części cyklu (używam tego słowa, bo byłoby ono trafniejsze niż ,,czwarta część trylogii”), zauważymy, że czcionka w ostatniej części jest znacznie powiększona, interlinia jest większa, a marginesy są bardzo duże, co sprawia, że samego tekstu na stronę przypada bardzo mało. Na szczęście wydawnictwo Amber postanawia wynagrodzić nam te zabiegi, obniżając cenę detaliczną książki o… dwa złote.

Jeśli chodzi o samą treść, to śmiało można powiedzieć, że nie zrobi ona oszałamiającego wrażenia na czytelniku. Nie dodaje nic nowego do cyklu, zawiera jedynie kilka smaczków, które być może zainteresują fanów. W książce autorka skupia się na wszelkich problemach nastolatka, od trudnego dzieciństwa do problemów z aklimatyzacją (!).

Cztery to ciekawy dodatek dla fanów Veronici Roth i całej serii. Jednak jeśli ktoś ma zastrzeżenia co do książki, niech nie liczy, że ta część je rozwieje, wręcz przeciwnie – wzmocni jego niechęć do autorki. Nie będę zachęcał do przeczytania tej książki, zdecydujcie sami, na własną odpowiedzialność, czy zamierzacie przez nią przebrnąć.

Ocena 5,5/10

p1030725

p1030726

 

2 thoughts on “Veronica Roth – Cztery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *