Veronica Roth – Zbuntowana

Zbuntowana to druga część bestsellerowej serii Veronici Roth. W drugim tomie sytuacja szybko przeradza się z drobnego konfliktu, w wojnę pomiędzy frakcjami. W dodatku w szeregach Nieustraszoności szerzy się zdrada. Ciężko rozpoznać prawdziwe zamiary walczących. Tris ścina włosy, by zmienić się z płaczliwej Altruistki na bezlitosną Nieustraszoną, nie tylko psychicznie, lecz także pod względem fizycznym. Razem z Tobiasem Eatonem próbują znaleźć wyjście ze swojego położenia i powstrzymać wojnę pięciu frakcji. Tymczasem Jeanine Matthew – przywódczyni Erudytów, rozpoczyna bezlitosną walkę z Niezgodnymi. Pomagają jej zdrajcy z Nieustraszoności. Tris musi zaryzykować, żeby ocalić tych, których kocha. Nie wie jednak, że jej przeciwnicy posuną się do bezwzględnych metod.

Miłość pomiędzy Tris, a Tobiasem zaostrza się, a napięcie wzrasta, gdyż niewiadomych jest tak wiele, że nie ma sensu nawet zgadywać, po której stronie barykady stoją konkretne osoby. W dodatku propaganda Erudytów na temat Niezgodnych i ich możliwości, dociera do najdalszych zakątków każdej frakcji, powodując że mieszkańcy nastawiają się do nich nieprzychylnie. Traktuje się ich jako bombę z opóźnionym zapłonem. Wiedza społeczna o ludziach łączących cechy wielu frakcji jest bardzo ograniczona, dlatego ludzie łatwo wchłaniają kłamstwa Erudytów, którzy w swoich artykułach twierdzą, że Niezgodni są niebezpieczni, bo nie pasują do żadnej frakcji. W dodatku posiadają niezwykłe, nie do końca poznane uzdolnienia, a jak wiadomo ludzie mają wrodzony lęk przed nieznanym. W ten sposób Erudyci uzyskują pełne pole do działań. Nieustraszeni wiedzą, że mają mało czasu. Jeśli nie zaczną kontratakować, Jeanine Matthew dojdzie do władzy i stanie się dyktatorem.
Książka podobnie jak pierwsza część rozpoczyna się spokojnie, stopniowo wprowadzając nas do głębi lektury.
Czytelnicy z pewnością nie będą znudzeni. Po chwili względnego ładu, rozpoczyna się szybka akcja, w której niespodziewane wydarzenia spowodują u nas wypieki na twarzy. Można być pełnym uznania dla Veronici Roth, która potrafiła w przeciągu kilku stron, drastycznie zmienić tempo historii, tak aby czytająca osoba była w nieustającym napięciu. W książce bardzo dobrą koncepcją był pomysł rozpadu frakcji. Bohaterowie powieści dzielą się na różnorakie obozy i zmieniają swoje poglądy. Dzięki temu możemy zupełnie zmienić zdanie na temat danej postaci. Niestety podobnie jak w poprzednim tomie, wojna nie oszczędza nikogo. Liczne ataki Erudytów pochłaniają wiele ofiar. Ciężko czyta się jakąkolwiek książkę mając świadomość, że bohater z którym się zżyliśmy może nagle zakończyć swój żywot. Niestety, wybierając Zbuntowaną musimy się tego spodziewać.

Podobnie jak w Niezgodnej także i tu ostatnie rozdziały okazują się być rewelacyjne. Czytelnicy, którzy z niewiadomych względów zaprzestali czytać książkę Veronici Roth mają czego żałować. Autorka kończy książkę w tak fachowy sposób, że najtrafniejszym sformułowaniem opisującym Zbuntowaną będzie – majstersztyk. Zakończenie diametralnie zmienia akcję, powodując, że wartości o które walczyli bohaterowie przestają być ważne. Oczywiście, mimo gwałtownych zmian, nie wszystkie karty zostały odkryte. Aby poznać wszelkie tajemnice należy wyłącznie… kupić Wierną – ostatnią część trylogii.

Ocena 9/10

p1030729

p1030730

2 thoughts on “Veronica Roth – Zbuntowana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *