James Dashner – Więzień Labiryntu

Więzień Labiryntu to trzymająca w napięciu powieść Jamesa Dashnera. Przepełniona dramatycznymi zwrotami akcji książka, opowiada o losach grupy nastolatków, którzy zostali uwięzieni w tajemniczym labiryncie. Co miesiąc w specjalnie skonstruowanej windzie pojawia się nowa osoba, z wyczyszczoną pamięcią, pamiętając jedynie swoje imię. Thomas przyrzeka sobie, że wydostanie się z pułapki i znajdzie osoby, które są za to odpowiedzialne. Bohater żyje w zaimprowizowanej wiosce, którą zamieszkują jedynie mężczyźni, w większości nie mający jeszcze osiemnastu lat. Podobnie jak chłopak pamiętają tylko swoje imię. Wspólnymi siłami starają się nie tylko odnaleźć drogę z zagadkowego labiryntu, lecz także przypomnieć sobie swoje wcześniejsze życie. Nie wiedzą oni kim byli w przeszłości, jakich mieli rodziców i po co ich tu zesłano, ale mimo tego nie poddają się i ze wszystkich sił starają się przeżyć. Każdy ma swoje zadania do wykonania, w zależności od predyspozycji.

Thomas dowiaduje się, że labirynt chronią tajemnicze stwory, nazywane przez nastolatków ,,bóldożercami”. Z tego otóż powodu bezpośredni udział w poszukiwaniu wyjścia mogą mieć tylko osoby szybkie i asertywne, umiejące zachować zimną krew, gdy sytuacja tego od nich wymaga. Bohater nie mogąc odnaleźć się w wiosce, podejmuje starania o zostanie zwiadowcą.

Książka wbrew pozorom cechuje się oryginalnością.  Na tempo akcji czytelnik ma prawo narzekać, książka trzyma w napięciu, ale trochę zbyt długo, przebieg wydarzeń jest powolny i w konsekwencji w momencie punktu kulminacyjnego może dopadać nas lekkie znużenie. Później jednak nasze oczekiwanie zostaną wynagrodzone. James Dashner umiejętnie podsuwa nam fałszywe tropy, osoba czytająca jest pewna, że zna rozwiązanie sprawy i orientuje się w przebiegu akcji. W rzeczywistości poszlak jest tak dużo, że większość czytelników będzie poruszać się po omacku. Nie sposób odkryć czy ludzie, którzy zbudowali labirynt, zrobili to w dobrej wierze, czy chcieli bardziej zaszkodzić nastolatkom. W ten sposób, kiedy akcja wkroczy na wyższe obroty, nie sposób przestać czytać. W dodatku oryginalny styl pisania Dashnera sprawia, że Więźnia Labiryntu nie sposób pomylić z żadną inna książką. Jako dowód można tu przytoczyć choćby język jakim nastolatkowie się porozumiewają. Chłopcy posługują się czymś w rodzaju gwary miejskiej. Purwa, sztamak, kupa klumpu, bóldożercy, żukolce – można by z tego stworzyć wielostronicowy słownik. Dzięki temu utożsamiamy się z bohaterami, boimy się o nich.
Autor z chirurgiczną precyzją podsuwa nam dodatkowe informacje, tak abyśmy mogli smakować je strona po stronie.
Serdecznie polecam Więźnia Labiryntu osobom w każdym wieku, mimo że książka jest dedykowana nastolatkom. Będzie to idealne uzupełnienie domowej biblioteczki. Po przeczytaniu tej powieści, polecam również zapoznać się z dwoma kolejnymi częściami – Próby Ognia oraz Lek na Śmierć. Z pewnością się nie zawiedziecie.

Ocena 8,5/10

p1030723

p1030724

9 thoughts on “James Dashner – Więzień Labiryntu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *