Chris Kyle – Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej.

„Chris Kyle opowiedział swoją historię z taką samą odwagą i męstwem, jakie okazywał w życiu i na polu walki” – Clint Eastwood.

Książka Snajper opowiada o życiu najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii. Na swoim koncie ma ponad 150 potwierdzonych trafień. Ich liczba z pewnością jest większa, gdyż trafienia bez świadka nie były liczone. Irakijczycy nazywali go Diabłem z Ar Ramadi. Za jego głowę wyznaczono wysoką nagrodę.  Żołnierze Grom-u nie tylko byli jego towarzyszami broni, ale nauczyli go też czym jest Żubrówka. Czytając tę biografię nabierzemy większego szacunku do żołnierzy (choć i bez przeczytania powinniśmy go mieć). Książka przeznaczona dla wszystkich, ponieważ to nie tylko opowieść o jednym z milionów żołnierzy na całym świecie, ale historia człowieka, który żył według jednej zasady – Bóg, honor, ojczyzna.

Przed przeczytaniem lektury można nie zdawać sobie sprawy jakie stosunki panują w amerykańskim wojsku. Okazuje się, że nie jest tam zbyt kolorowo. Chris Kyle otwarcie mówił, że nie zważa na ordery i stopnie wojskowe, bo nie są one dowodem męstwa i oddania. Wspominał także, że w wojnie nie walczył dla Irakijczyków tylko dla Amerykanów, ,,żeby to robactwo nie wlazło do nas”.
Bardzo interesujące są także wyznania jego żony Tayi, która musiała samotnie wychowywać dziecko, kiedy Chris przebywał na misji. Nie sposób jej nie podziwiać, podobnie jak każdej samotnej matki. Bardzo ciężko wyobrazić sobie, co mogła przeżywać, żyjąc w świadomości, że zarówno ona jak i dzieci w każdej chwili mogą zostać bez ojca.

W książce odnajdą się również wojskowi laicy, którzy nie są obeznani z tym tematem, ponieważ w Snajperze każde szkolenie, rodzaj broni, a nawet nazwiska czy pseudonimy poszczególnych żołnierzy, są szczegółowo opisane.

Czytając biografię Chrisa Kyle’a często na naszych twarzach zagości uśmiech, ale nie obejdzie się także bez grymasu przerażenia. Dla polityków wojna to tylko kilka map rozrzuconych po pokoju, na których więcej uwagi poświęca się miejscom strategicznym, z których mogą płynąć korzyści, niż pojedynczemu żołnierzowi. Wojna to okrucieństwo. Czy wiedzieliście, że w zależności od tego w jaki sposób ktoś umiera, czuje się inny zapach? Nie? Ja również. Ale Chris tego doświadczył. Dziesiątki razy.

Po wojnie Chris założył własną firmę w której zajmował się szkoleniami dla żołnierzy. Zginął zabity przez byłego żołnierza, który cierpiał na uraz wojenny.

Tej książki po prostu nie da się nie przeczytać.

Książka została zekranizowana. W roli głównej Bradley Cooper.

Ocena 9/10

p1030721

p1030722

9 thoughts on “Chris Kyle – Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej.

  • Ta książka musi być bardzo interesująca. To musiał być niesamowity człowiek i strasznie jestem ciekawa tego, co zostało opisane w książce. Podobno był to człowiek z wartościami. Chętnie obejrzałabym też film.

  • Książka jest o niebo lepsza niż film. Pochłonąłem w jeden wieczór. Jest opisanych kilka akcji w których uczestniczył Chris jak i szkolenie przez które przeszedł żeby zostać snajperem

  • Oglądaliśmy ekranizację tej książki – obawiałam się charakterystycznego dla amerykańskich filmów wojennych amerykańskiego zadęcia i owszem, nie zabrakło tego irytującego elementu, ale pojawił się też ciekawy portret psychologiczny bohatera, zaskakująco rzetelne przedstawienie powojennej traumy i nieco krytycyzmu. Doceniam Clinta Eastwooda jako reżysera, ale po przeczytaniu Twojej recenzji myślę, że duża w tym zasługa literackiego pierwowzoru. // Olu

  • Uwielbiam książki o żołnierzach jednostek specjalnych, ale akurat książkę Kyle’a jakoś omijałam. Za to oglądałam film i nie wyobrażam sobie, jak musiała cierpieć jego żona, gdy okazało się, że mąż przeżył tyle misji, a zginął w kraju, pomagając weteranowi.

    Z polskich książek w tej tematyce polecam książki Navala z GROM-u (moje najnowsze odkrycie) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *